Amerika Birleşik Devletleri’nin üç farklı eyaletinin meclis binaları, eyalet hükümetleri tarafından aşağılandıklarını düşünen insanların şarkılarıyla yankılanıyor.

       Wisconsin’de günlük sing-along eylemine [[dipnot1]] katılan göstericiler meclis polisi tarafından bastırıldı, üç gün içinde 50’den fazla kişi tutuklandı. Florida’da “Dream Defenders” isimli bir grup 13 gündür eyalet meclisini işgal etmekte. Talepleri, vali Rick Scott’ın Florida’daki “Stand Your Ground” yasasının [[dipnot2]] iptali ve ırksal genelleme [[dipnot3]] konusunun görüşülmesi için özel bir oturum çağrısı yapması. Kuzey Carolina’da da yurttaş hakları örgütleri ve dini kuruluşlar eyaleti radikal bir biçimde yeniden şekillendiren bir yığın gerici yasaya olan karşıtlıklarını göstermek amacıyla mecliste “Moral Mondays” adında haftalık protestolar düzenliyor.

Wisconsin polisi bayrağı ve anayasal hakları çiğnedi

       Wisconsin eyalet meclisi Mart 2011’den beri günlük sing-along eylemlerine ev sahipliği yapıyor. Şubat 2011’de eyalet meclisinin işgaliyle başlayan bu siyasi muhalefet, valinin toplu sözleşme uygulamasını sona erdirme çabalarına karşı çıkarak başladı. Meclis polisi ve vali Scott Walker yönetimi birçok kez gösterileri durdurmaya çalıştı; en sonunda çareyi gösterileri “hukuksuz” ilan etmekte, katılımcıları ve izleyicileri tutuklamakta buldu.

       Meclis polisi ilk kez iki hafta önce bir gösteriyi hukuksuz ilan etti, yalnızca birkaç gün sonra bir hakim, Eyalet İdaresi’nin küçük gösterici gruplarının izin alması gerektiği yönündeki talimatlarının 20 kişiden az sayıdaki gruplara uygulanamayacağı yönünde bir ön ihtarda bulundu. Ulusal Avukatlar Birliğinin (NLG) yerel kuruluşu polisin bu hareketini kınadı: “ABD bölge yargıcı William Conley, 8 Temmuz’da Wisconsin İdari Yasası ve Eyalet Meclisine Erişim politikalarının yürütülmesi ne karşı bir ihtarda bulunduktan sonra, Wisconsin Eyalet İdaresi meclisteki muhalif sesleri susturma yolunda süregiden seferberliklerinde tam yenilgiyi tatmak üzereyken galip geldi. Eyalet İdaresi Sekreteri Michael Huebsch, devletin savcı Conley’nin hükmünü uyguladığını iddia etti, oysa yargıç tutuklama yönünde hüküm vermiş değildi. Davada Huebsch ve Meclis Polisi Şefi David Erwin’in aleyhinde verilen kararda yargıç tutuklama yönünde hüküm vermemektedir. Aynı zamanda, devletin izin verme yetkisini kullanım şekli de anayasaya uygun bulunmadı, DOA sözcüsü Stephanie Marquise aksini iddia etse de. “

       24 Temmuz’dan beri 50 kişi tutuklandı ve bu kişilere gösteri izinlerinin olmadığı gerekçesiyle 200 dolarlık para cezası verildi. Tutuklananlar arasında 2 yerel radyo programı muhabiri, çok sayıda yaşlı adam ve kadın, çocuklu kadınlar ve biri gözaltındayken acil bir durum sebebiyle hastaneye kaldırılan iki din adamı bulunuyor. Ağzında sembolik bir tıkaç bulunan bir Birleşik Devletler Donanması emeklisi de tutuklananlar arasında, tutuklanma sırasında elinde tuttuğu bir bayrak yere düştü ve polis tarafından çiğnendi.

       “İşte iki cent’im…  İfade özgürlüğünün bir bedeli var. Eyalet meclisimizde, ifade özgürlüğü size 200 dolara mal olur, adrenalin patlaması yaşarsınız, elleriniz sımsıkı kelepçelenir ve biraz da aşağılanırsınız. Yine de, böylesine değerli bir hak için bu küçük bir bedel.” diyor 25 Temmuz’da tutuklanan Linda Hedenblad. Sing-along eyleminin katılımcıları şarkılarını söylemek için iş günlerinde meclise gitmeye devam etmeyi planlıyorlar, tutuklanan ve para cezası verilen birçoğu da haklarını mahkemede aramayı düşünüyorlar.

Dream Defenders’ın Florida Meclis Binası işgali 14 gündür sürüyor

       George Zimmerman’ın silahsız bir genci, Trayvon Martin’i, vurduktan sonra beraat etmesi sonucu ortaya çıkan öfke, bir grup genci Dream Defenders’ın örgütlemesiyle Florida’da doğrudan eylem amacıyla bir araya topladı. 16 Temmuz Salı gününden beri eyalet meclisinde oturma eylemi yapmaktalar. Grup “dream-in” i sahneliyor ve valiyi meclisi “Stand Your Ground” yasasının feshedilmesi, ırksal genellemenin yasaklanması ve “okuldan hapse” doğru işleyen hattın önünün kesilmesi için Trayvon yasasının çıkarması için özel bir oturum toplamaya çağırıyor.

       Şimdiye dek, Dream Defenders’ın mecliste kalmasına izin verildi ve bir polis müdahalesi ya da tutuklanma gerçekleşmedi. Vali Rick Scott grupla bir görüşme yaptı, lakin “Stand Your Ground” yasasını yürürlükten kaldırma ya da yeniden gözden geçirme gibi bir niyetinin olmadığını açıkça belirtti.  Dream Defenders grubu, talepleri yerine getirilmedikçe meclisi terk etmemekte kararlı olduğunu açıkladı.

       Daha önce CMD’nin de bildirdiği gibi, Florida’nın “Stand Your Ground” yasası NRA [[dipnpt4]] tarafından kabul ettirildi, sonra da bu yasayı bir” model” olarak benimseyen ALEC’e (American Legislative Exchange Council) sunuldu ve daha sonra da ülkenin her tarafına yayıldı. Trayvon Martin’in öldürülmesi, George Zimmerman’ın Florida’daki Stand Your Ground yasası sayesinde tutuklanmaması ve bu yasanın, davanın sonuçlanmasında jürinin verdiği talimat ve seçenekleri şekillendirmedeki rolü ALEC’in silahlanma yanlısı tarihini gündeme getirdi.

Kuzey Carolina’da “Moral Mondays” hareketi güçleniyor

       2010’da Kuzey Carolina’da cumhuriyetçiler, her iki yasama meclisini de alarak tarihi bir kazanıma sahip oldu. Bu süreci 2012’de Pat McCrory’nin vali olarak seçilmesi izledi. Cumhuriyetçiler Kuzey Carolina’da böyle bir gücü 1870’ten beri ellerinde bulundurmamışlardı. Eyaleti dönüştürme çabaları, süregiden bir yurttaş direnişi yarattı. Kuzey Carolinalılar 29 Nisan’dan beri her Pazartesi, meclis binasının önündeki Halifax Alanında toplanıyor. Gönüllüler, katılımcıları “Yürüyüşçüler sağa, sivil itaatsizlik yapanlar sola” gibi direktiflerle organize ediyor.

       900 kişi meclis binasının kapanmasının ardından binada bulunma “suçuyla” sessizce tutuklandı.

        “Moral Mondays” hareketi farklı grupların, yeni cumhuriyetçi çoğunluğun yönetimi altında kanun haline gelen gerici yasama organının yıkıcı politikalarına karşı ortak öfke ve hınçlarını göstermek isteyen çok farklı bileşenlerden oluşan “Birlikte İleri” koalisyonun eşgüdümlü çabaları ile ortaya çıktı.

       Bu yıkıcı politikalar arasında; Medicaid yardımının genişletilmesi için ayrılan fonların reddedilmesi, 70.000 Kuzay Carolinalının işsizlik yardımlarının kesilmesi, refah yardımları alanlara uygulanan uyuşturucu testi, zenginlere getirilen vergi kesintisi –ki eyalete 5 yıl içinde 1.6 milyar dolara mal oldu-, çocuklarını özel okullara göndermeleri için velilere kupon dağıtma programının genişletilmesi, mecliste yapılan bir motosiklet güvenliği yasa tasarısının ve senatoda yapılan bir şeriat karşıtı yasa tasarısının içine sıkıştırılmış kürtaj kısıtlamaları ve oy vermeyi zorlaştıran yasa tasarısı bulunuyor.

       Kuzey Carolina NAACP başkanı peder William Barber II, Moral Monday’in amacını “eyaletin utanç verici vaziyetini gözler önüne sermek” olarak belirtiyor.

       Meclisin faaliyetleri kendine halk arasında yeterince taraftar bulamadı. Raleigh merkezli Public Policy Polling şirketinin bulgularına göre bu politikalara verilen destek oranı ile 29 arasındayken çok daha fazlası Moral Monday hareketini destekliyor. Meclisin yurttaş hareketinin tarihsel patlamasını yok sayan tavrına rağmen örgütleyiciler pes etmiyor. On üçüncü Moral Monday 29 Temmuz’da gerçekleşecek. –“birlikte ileri, bir adım dahi geri adım atmak yok.”